زن ايراني‹1›

در ايران باستان زنان در كسوت پادشاه، فرمانده ناوگان كشتيراني، ابريشم باف و نقره كاران تخت جمشيد حقوق برابر، با مردان داشتند، دختران از مهدكودك هاي رايگان استفاده مي كردند و زنان داراي حق برابر ارث و طلاق و پيروي از خرد در گزينش همسر بودند آنها حتي با مردان در بازي چوگان رقابت مي كردند.
تمدن ايران داراي يكي از متفاوت ترين ديدگاهها نسبت به زن بود. اساطير ايراني زميني اند و زن به معناي آفرينندگي همواره همپايه مرد و نه در درجه اي متفاوت آمده است.
گيتي پورفاضل محقق و حقوقدان در مورد اين پيشينه مي گويد: زن همواره در متون باستاني ايران به عنوان يك انسان كامل مطرح بوده وقتي زرتشت از زن و مرد صحبت مي كند، فروهرهاي زنهاي بزرگ و پارسا را مي ستايد و هيچگونه كم انديشي در گاتها ديده نمي شود.
در قوانين خانواده آن زمان تشخيص طلاق به عهده دادگاه بوده است و مرد نمي توانسته به راحتي زن را طلاق دهد و دادگاه حتي در زماني كه بيم آن مي رفته كه زن در خانه شوهر دچار مشكل رواني شود، مسكن او را جدا مي كرده. پس از اين زن در حقوق مالي مي توانسته است جهيزيه خود را پس بگيرد.
پورفاضل پژوهشگر در اين مورد مي گويد: مادر اين حق را داشته كه فرزندان را تا زمان رشد يعني ۱5 سالگي نزد خود نگهدارد در مورد قوانين ارث، دختر و پسر يكسان ارث مي برده اند مگر آن كه زن شوهر كرده و جهيزيه برده باشد. كه در آن زمان ارث زن نصف مي شده ولي زن يك ششم از كل ماترك مرد ارث مي برده كه حتي گاه بيش از سهم پسر بوده. از سويي زن بعد از فوت شوهر سالار خانواده است تا زماني كه فرزندانش به بلوغ برسند و هركدام ارث خود را ببرند.
در كتاب ماتيكان هزاردستان(نظامنامه حقوقي) آمده است علاوه بر زنان حقوقدان و كارگر زناني هم در سطوح بالاي اجتماعي وجود داشته اند. زن و شوهر هر دو با هم زندگي را اداره مي كردند و چون زن ايراني مستقل بوده، دشواريهاي زنان ساير ملل را نداشتند.
زنان حتي به پادشاهي مي رسيدند، آرتميس فرمانده كل قوا بوده كه در جنگ بين ايران و يونان فرمانده ناوگان كشتيراني بوده است.
پورفاضل ادامه مي دهد: بچه ها پس از 5 سالگي تحت تعليمات ورزشي و دانشي قرار مي گرفتند. در مدرسه درس مي خواندند و دختر و پسر در تيراندازي و سواركاري تفاوتي نداشتند. گردآفريد كه با سهراب وارد جنگ شد، نمونه زنان جنگاور است. مدرسه همه جا بوده اما دانشگاه جندي شاپور جنبه بين المللي داشته كه از تمام كشورها براي تحصيل مي آمدند. در آن زمان 3 دژنوشت(كتابخانه) بزرگ وجود داشته كه در 12 هزار پوست گاو نوشته شده بوده. اسكندر يكي را به يونان منتقل و بقيه را نابود مي كند. در هيچيك از آثار به جا مانده زن تحقير نشده.
در همين مورد توران شهرياري پژوهنده مي گويد: در متون به جا مانده آمده اگر پسران متعددي داشتي و توانايي اينكه همه را به مدرسه بفرستي نداشتي، اول دخترت را به مدرسه بفرست چون پسر با نيروي بازو مي تواند كار كند و مزد بگيرد ولي دختر آن نيروي بازوي پسر را ندارد و بهتر است از طريق دانش و دانش آموزي اين كار را كند.
ادامه دارد…
گوشه هايي از «شوكت هزاران ساله زن ايراني»، نوشته مهري حقاني

ctrl+f5 كه خيلي وقته جواب نمي ده!! به اين نتيجه رسيده بودم كه از طريق كامنتها راحت مي تونم آخرين نوشته وبلاگها را ببينم كه متأسفانه جديداً اين هم جواب نمي ده.
دوستاي مهربون اگه آپ كرديد و من كامنت نذاشتم و يا دير گذاشتم، دليل اصليش همين مشكل من با پرشين بلاگ هست. وگرنه من هر زمان كه باشم به وبلاگ ها سر مي زنم!!

*توضيح: با عرض پوزش، نوشته بالا اشتباه تايپي داشت كه امروز تصيحش كردم. نوشته بودم«زمان رشد يعني 25 سالگي» كه صحيحش«زمان رشد يعني 15 سالگي » هست.

/ 7 نظر / 4 بازدید
حمید

سلام. درس هم می خونی یا فقط وبلاگ؟! موفق باشی

asal

سلام دنیا جون جونم :) چه جالب بود اینایی که نوشتی من تقریبا هیچکدوم رو نشنیده بودم..افسوس.. آخیش چقدر دلم برات تنگ شده بود این مدت :)

fera

عجب مطلب توپی بود.حيف که با ورود اسلام همه ش از بين رفت.(هوس دعوا کردم!)

مینا

سلام دنيا جان خوبی ؟ عزيزم متن جالبی بود و خوش به حال اون زنها - تو تحقيقی که من کردم راجع به عهد ساسانی اما خيلی چيزها با هخامنشی ها فرق کرده بود ...

raha

سلام دوست خوبم مطلبتون فوق العاده بود.وبلاگ خيلی خوبی داری از اين که به من سر زدی ممنون

محمد(حرف هایی از دل زمان)

سلام :) در مورد نديدن وبلاگ ها بهتره که با جايی که اينترنت ميگيريد تماس بگيريد و بگيد که مشکل کش سرور دارند مطمئنا مشکلشون حا ميشه ... در مورد متن هم خيلی ممنون زيبا بود :)