کجاست امنیت؟!

خواستم فرض را بذارم که بابا نبود. یا اینکه اصلاً امکان دسترسی بهش نبود و یا نمی تونستم برم پیشش .. به هر حال و به هر دلیلی اگه بابا نبود و باید فقط و فقط به خودم تکیه می کردم..<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

کم کردن سرعت، زیاد کردن سرعت .. تند رفتن، آروم رفتن .. از کوچه پس کوچه رفتن .. دور زدن، راه مستقیم را رفتن .. تهدید کردن .. هیچ کدوم و هیچ کدوم مؤثر واقع نشد!

اگه بابا نبود که باهاش تماس بگیرم تا کی می تونستم از این خیابون به اون خیابون برم؟ از کوچه هایی برم که شهرداری یادگاری کنده بود توش و باید با کمترین سرعت می رفتم اما با سرعت رفتم و خوب شد مشکلی به وجود نیومد!

گاهی با سرعت رد می شدند و نعره می زدند که آبروریزی به تمام معنا بود! گاهی موازی با من حرکت می کردند و دعوت به کورس می کردند، به اضافه ی یه مشت حرف مفت.. گفتم می زنم و اصلاً هم شوخی نداشتم! گفتم بچه برو کنار وگرنه می زنم.. گفت مرد ِ هر کی که بزنه!!!

امکان سبقت گرفتن را گرفته بود.. راه را بسته بود .. سرعتم را زیاد کردم تا بزنم اما نه برای اثبات مردی!! ـ خدا نکنه مرد بشم! ـ قبل از اینکه گلگیر ماشین با موتور تماس پیدا کنه با دست محکم روی کاپوت زد و سرعتش را زیاد کرد و رفت..

فاصله اش زیاد شده بود. به اولین کوچه ای که رسیدم بدون روشن کردن راهنما پیچیدم اما باز آمدند..

اگه بابا نبود دیگه نمی دونم چاره چه بود؟ شاید جرأت ایستادن نداشتم! شاید ترسیدم از اینکه بایستم چون قدرت پیش بینی اعمال این دو موجود بی فرهنگ و بدور از آدمیت را نداشتم..

اگه بابا نبود شاید جسارت تهدید و برخورد را هم نداشتم. دلم قرص بود به وجود بابا و با اینکه از عمد می خواستم بزنم ولی هیچ چیز به ضرر من نمی تونست باشه!

دیگه اینجا حرف ها به دردم نمی خورد، نمی تونستم با این موجودات زبان نفهم از حق و حقوق و آنچه به من تعلق داشت صحبت کنم. چطور باید بهشون حالی می کردم که من هم «حق» دارم تا در کمال آرامش و بدون اینکه کسی راه را بر من ببنده و یا مزاحمم بشه تردد کنم؟

اگه بابا نبود شاید حتی شماره ی موتور هم به دردم نمی خورد. مسلماً در کمتر از 5دقیقه صاحب موتور را پیدا نمی کردند و او را مجبور نمی کردند تا فردی را که روز قبل سوار موتور بوده را معرفی کنه!!

به واژه هایی مثل امنیت، انسانیت، حقوق شهروندی و امثال اون فکر می کنم. واژه هایی که انحصاری شدند و اگر سایه ی پرقدرتی نداشته باشی که بهش تکیه کنی یه موجود ضعیف و بی پناه خواهی بود! که به خاطر نفس کشیدن هم محکوم و جریمه خواهی شد اما اگه تکیه گاه محکمی داشته باشی برای پارک کردن زیر تابلوی پارک ممنوع! هم کسی جریمه ات نمی کنه!!

/ 8 نظر / 4 بازدید
میناهه

سلام تنها جان - متاسفم واقعا - امنيت نيست - هيچ کجا - اما سعی نکن خودتو وابسته کنی - نه بابا - نه هيچ مرد ديگه ای ...با اينکه می دونم و می دونی که سخته اما اگه واقعا يه روزی اومد که هيچ مردی تو زندگيت نبود چی ؟؟ پس سعی کن وابسته نشی ...

مهرنوش

راستی ماها چه حقی داريم ؟؟ خيلی همه چی مسخره اس !!

asal

:( مي تونم بفهمم حالت رو...اين جور موقع ها از ته دل دوس دارم يه قدرت جادويي داشته باشم و بتونم همشون رو با نگاه خفه كنم...امنيت...اصلي ترين نياز براي زندگي و چقدر هم ناياب.../ولي آفرين به خواهر خوب و عاقلم كه هول نشد و بهترين تصميم رو گرفت :) /آخيييييييييييييييي چقدر دلم لك زده بود براي اين جور نوشته هات :)

حمید

امنیت یکی از حلقه های گمشده زنجیر حقوق شهروندی ماست / یکی از استادامون سر کلاس می گفت توی بحث فرهنگ ما هیچ وقت جهش نداریم همیشه باید تحول صورت بگیره ولی متاسفانه بعد از این همه مدت همه مون شاهدیم که تحول فقط در جهت عکس صورت می گیره/ نمی دونم شاید بشه امنیت رو بوسیله زور ونیروی حکومتی تامین کرد ولی مطمئنم امنیتی که به بهای از دست دادن قسمتی از آزادی به دست بیاد زیاد پایدار نیست

Nightwolf

سلام ـ من اومدم ـ تو هم بيا ـ اگه بد بود ديگه نيا!

Fera

امنيت؟ تو ايران؟ يه بار با دختر عمه م از يکی از بلوارهای مهرشهر کرج رد ميشديم يه راننده کاميون با ديدن ما پاشو روی پدال گاز گذاشت و اومد طرف ما تا به دویدن ما بخنده... اما يکی از بدنام ترين شهر های امريکا اونقدر امنيت به من داده که به تنهايی زندگی و رفت و آمد کنم و کسی نگاه چپ نتونه بکنه. تبليغ امريکا رو نميکنم. اما اينجا

ناتانائيل

برای اينکه امنيتو برگردونيم بهتره از خودمون شروع کنيم...مگه نه؟